Jordánsko – orientálna rozprávka

Jordánsko
9 dní
Jordánsko

Jordánsko – orientálna rozprávka

Cena od:

1590

Popis

Krajina zázrakov ležiaca na križovatke Európy, Ázie a Afriky. Tu je možné cestovať v čase a ocitnúť sa na miestach dýchajúcich históriou a prírodou tak autentickou, jedinečnou a rozmanitou, že si budeme pripadať ako v rozprávke. Staroveký Jerash, križiacke hrady, mesačné údolie Wadi Rum, najfarebnejšia púšť celého Blízkeho Východu, Madabe a prvá mapa Blízkeho východu. Bájne skalné mesto Petra – tu aj tí, čo doteraz pochybovali o existencii niečoho nadprirodzeného, konečne uveria. Mŕtve more, ktorého liečivé účinky na nás budú pôsobiť ešte niekoľko dní.

Stravovanie

Raňajky+1x tradičná večera

Ubytovanie

V 3*/4* hoteloch

Program

1.-3. deň

Odlet z Európy do do Ammánu, prvý nádych Blízkeho Východu. Po raňajkách vyrazíme na sever, aby sme si skúsili cestovanie v čase. Poznáte „jordánske Pompeje“? Po dnešnom dni ich nielenže budete poznať, ale budete ich milovať. Do Starovekého Jerashu vstúpime Hadriánovou bránou, nazrieme na Hippodrom a z Oválneho námestia sa prejdeme až k Diovmu chrámu a posedíme si v dokonalom, rímskom divadle. Chrám Artemis a jeho hýbajúci sa stĺp! Už chápete, prečo je tento Jerash tak unikátny? Neďaleko od Jerashu sa zastavíme na križiackom hrade Ajloun. Vedeli ste, že aj Ammán postavili na pahorkoch podobne ako slávny Rím? Atmosféra Orientu, ktorá chytí za srdce. Čakajú ďalšie unikátne miesta. Púštne hrady na východe krajiny utopené v piesku dejín. Najkrajším z nich je Qasr Amra, ktorý nechal ešte v prvej polovici 8.storočia postaviť Walíd ibn Yazíd, neskorší umajovský kalif Walid II. Madaba – kostol sv.Juraja s unikátnou mapou Blízkeho Východu. Neďaleko Madaby stojí aj legendárna hora Nebo. Biblická krajina sa rozlieva pod nohami a za pekného počasia uvidíte aj Olivovú horu v Jeruzaleme. Presne odtiaľto sa mal podľa tradície pozerať Mojžiš na zasnúbenú zem a Jozue sa pohol, aby sa s Izraelitmi dostal až do Jericha. Sme v regióne, kde má všetko svoj príbeh. Presun na juh do Mojžišovho údolia, kde leží mesto Wadi Musa, brána do bájnej Petry. Zajtra si splníme ďalší z našich snov!

4. deň

Celodenný výlet do Petry bude ozdobou a najväčším ťahákom našej jordánskej cesty. Po raňajkách sa necháme unášať príbehom starobylého, strateného mesta, ktoré Nabatejci ukryli medzi ružové skaly tak dôkladne, že sa stratilo z tohto sveta. Budeme kráčať úzkym Siqom podobne ako Indiana Jones a hľadať na kamenných stenách reliéfy, oltáriky či historické súvislosti. Petra zažila svoj zlatý vek na prelome letopočtov a práve vďaka Nabatejcom toto geniálne miesto profitovalo. Miestami ktorými kráčate prichádzali karavany s kadidlom, zlatom, myrhou, ale aj koreninami či iným vzácnym tovarom. Cítite to chvenie? To sa blížime na koniec Siqu, kde sa o pár sekúnd vynorí pohľad na slávnu Pokladnicu! Desiatky fotografií a zážitok na celý život. Myslíte, že je to všetko? Ako veľmi sa mýlite! Na konci Petry je len začiatok cesty na konci ktorej zdoláte 800 schodov ku kláštoru Ed Deir. Ak nevládzete, ukážeme vám ďalšie cestičky, aby ste si Petru vychutnali tak dokonale ako sa len dá!

5. deň

Zastavíme sa na malom, tajomnom mieste s názvom Little Petra, teda Malá Petra. Vedeli ste, že sú dve? Prečo je Malá Petra tak unikátna? Dozviete sa to priamo na tomto mieste. Odchádzame smer Wadi Rum. Najfarebnejšia púšť celého Blízkeho Východu sa vpije hlboko pod kožu. Objavia sa prvé ťavy. Presadneme do našich džípov a vyrážame! Bizarné skaliská, ukrytý kaňon a vzácne petroglyfy, pieskové duny či život Beduínov. Posedíme si na púštnom čaji pripravovanom na ohni Spravíme si večer s Beduínmi opekačku? Ochutnáte pravý beduínsky mansaf? Noc na púšti, kde budeme zaspávať prikrytí miliónmi hviezd.

6. deň

Pokračujeme na samotný juh krajiny na miesta, kde sa pevnina stráca v zátoke s Červeným morom. Zaslúžený oddych. Pobrežná Aqaba patrí k najpríjemnejším mestám Jordánska a atmosféra vás dostane. Skúsite šnorchlovať? Alebo sa len odveziete lodičkou s preskleným dnom a budete sledovať koraly? Ak chcete kupovať koreniny, miestny bazár je skvelým miestom. Svetielka na opačnom brehu patria izraelskému Eilatu, neďaleko od neho sa ukrýva egyptská Taba a za chrbtom máte Saudskú Arábiu. Unikátne miesto.

7. deň

Presúvame sa bližšie k Mŕtvemu moru. Prírodná rezervácia Dána je jedným z tajných pokladov Jordánska. Červená farba okolitých brál od -50 do 1500 m.n.m. vás tak opantá, že toto miesto nebudete chcieť opustiť. Kerak, najväčší jordánsky križiacky hrad. Takmer na prahu Mŕtveho mora leží slávna rieka Jordán, kde mal sv.Ján Krstiteľ pokrstiť Krista. Ocitneme sa v Betánii – tu sa môžete sa dotknúť svätej vody. Druhý breh rieky už patrí Izraelu. Dnes sem prichádzajú pútnici absolvovať krst a tak ich môžeme sledovať.

8.-9. deň

Voľný deň pri Mŕtvom mori (420 m pod úrovňou mora). Naozaj sa v ňom nedá kúpať? Mŕtve more je tak slané, že si budete pripadať ako korková zátka. Alternatívne fakultatívny výlet do Wadi Mujib. Pravdepodobne ide o biblické údolie rieky Arnón, ktoré prechádzal aj Mojžiš. Spoločne absolvujeme Siq Trail – ca 2-hodinový trek a brodenie sa cez kaňon k veľkému vodopádu (s cestou trvanie ca 4 hod). Dostaneme sa do srdca divokej prírody, každé zákutie nás bude ohurovať inak. Podmienkouúčasti je vedieť plávať. Kvôli regulovanému množstvu vstupov do prírodnej rezervácie je nevyhnutné nahlásiť svoju účasť hneď pri kúpe zájazdu!

Cena zahŕňa

Leteckú dopravu VIE-Ammán-VIE, transfer BA-letisko-BA. Ubytovanie v 3* a 4* hoteloch s raňajkami, 1x noc v púšti s raňajkami a tradičnou večerou. Prenajatý mikrobis a jazdu džípmi. Vstupy do pamiatok uvedených v programe. Vstupné víza.  Služby slovensky hovoriaceho srievodcu a miestneho sprievodcu.

Cena nezahŕňa

Výlet do Wadi Mujib  35 EUR. Jazda na ťave vo Wadi Rum 25 EUR. Príplatok za jednolôžkovú izbu 280 EUR. Príplatok za večere (7x) 80 EUR. Komplexné cestovné poistenie.

POVINNÉ DOPLATKY: Letiskové a servisné poplatky 290 EUR. Prepitné pre miestneho sprievodcu a vodiča spolu 45 EUR (platba priamo namieste).

Termín
09/04/2020 –
17/04/2020
Strava
Raňajky
Typ zájazdu
Poznávací
Dĺžka
9 dní
Pôvodná cena
Cena od
1590 EUR

Nezáväzná objednávka

Ďalšie pobyty

Milí Traveláci,

dovoľte nám, aby sme sa vám úprimne poďakovali za vašu dôveru a trpezlivosť v tomto, pre nás všetkých, neľahkom období. Teší nás a zaväzuje, že chcete s nami cestovať aj naďalej, veľmi si to vážime.

Situáciu vo svete ohľadom koronavírusu pozorne sledujeme, takisto hygienické opatrenia v jednotlivých krajinách, aby sme vás vedeli informovať a uvádzať aktuálne a relevantné informácie.

Momentálne sa venujeme príprave zážitkových pobytov na sezónu 2021, kompletná ponuka bude uverejnená na stránke v priebehu septembra 2020. Cestovať budeme ako doteraz v malých skupinách od 2-12 osôb, komfortne a s našimi skvelými sprievodcami žijúcimi v zahraničí, s ktorými pre vás programy pripravujeme. Tešiť sa môžete znovu aj na fitpobyty so Zorou Czoborovou, Marekom Gajdácsom a Pilates pobyty s Denisou Owen, ktoré organizujeme už štyri roky.

Pre tohtoročnú letnú sezónu sme obnovili pobyty na júl a august v Slovinsku, ktoré je momentálne bezpečné z hľadiska koronavírusu a dostupné vlastnou dopravou bez preukázania testu a karantény. Prímorské mestečko Portorož – fitpobyt so Zorou Czoborovou 22.8.-29.8.2020, s Marekom Gajdácsom 24.8.- 28.8.2020, aj bez možnosti cvičenia sa zľavnenú cenu, takisto pobyty pre individuálnych klientov na 5-8 dní v slovinských hoteloch.

Ďakujeme, tešíme sa znovu na pobyty a spoločné zážitky s vami, cestovanie bolo, je a bude vždy IN.